OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ponurý zapadákov a jeho specifické zákonitosti jako ideální kulisa k rozehrání tajuplného filmového příběhu posloužila už nesčetněkrát a tentokráte se podobným schématem nechali inspirovat i dánští tvůrci. Románu Erlinga Jepsena se s režisérskou taktovkou zhostil Henrik Ruben Genz, který si velmi solidní renomé dokázal vydobýt svým tři roky starým snímkem Číňan. Typickým skandinávským černým humorem nasáklá podívaná čeká na diváky i v jeho prozatím posledním snímku, který si z letošního karlovarského festivalu odnesl hlavní cenu. Těžko soudit, jestli po zásluze, i samotné názory na film se velice různí. Faktem však zůstává, že ač se v nabídce severské kinematografie nebude jednat o představitele z řad nejsilnějších, pověst své škole rozhodně nezkazí. Troufám si tvrdit, že právě naopak.
V zapadlém dánském městečku (lépe řečeno větší vesnici) přichází na uvolněné místo policisty mladý Kodaňan (Jakob Cedergren), který tam byl kvůli fatálnímu profesionálnímu a osobnímu pochybení poslán především za trest. Kromě toho, že se na poklidném místě, kde „se vlastně nic neděje“ bude především nudit, se postupně seznamuje a chtě nechtě prolíná svůj osud s osudy místních lidí. Otřepaná zápletka poslouží jako roznětka zvláštně morbidního manželského trojuhelníku, do kterého pak zasahují rázovité vesnické postavičky. Tyto jsou všechny skrz-naskrz zkažené a pokrytecké a morálky byste se v nich nedohledali ani do soudného dne. Díky tomu si lze jen velice těžko najít nějakou oblíbenou hlavní postavu. Tou by mohl být právě mladý policista, kterého čeká „westernový“ úkol v podobě získání si respektu místních. Respektu těch, jejichž náklonnost by za normálních okolností neměla žádnou cenu, ale na místech, kde se „všechny problémy řeší v močálu“ rozhoduje o jeho bytí, či nebytí. Dříve, než se stihne řádně rozkoukat, musí se vypořádat s dalším problémem, kterým se ukáže být tragická existence manželky místního hrubiána. Tato zvláštní (ono by se to dalo prohlásit asi o všech obyvatelích městečka) bytost, která mezi místní nikdy úplně nezapadla, vidí v nově příchozím ztělesnění světa, do kterého chce odejít. Pochmurnost prázdných ulic, ve kterých věčně hučí severák a které tvoří kulisy městečka obývaného lidmi mimo „normální svět“ pak dokonale dokreslují záběry na nehostinnou rovinatou krajinu dánského venkova.
Genz tento dramatický příběh odlehčuje s typicky dánským způsobem, a to nenapodobitelným černým humorem. Jsou jím nabité dialogy a je jím nabité i obrazové ztvárnění. Jistota, se kterou se proplouvá mezi různými žánry, jakými jsou drama, černá komedie, horor anebo mysteriózní thriller, nedovolí, aby se těžiště snímku přesunulo do nežádoucích míst. Právě v tom tkví jeho nejhlavnější devíza a divácká přitažlivost. Navzdory pomalejšímu ději si dokáže diváka vtáhnout do svého zkaženého a nepříliš lákavého světa líných křupanů žijících v kraji, kde chcípnul (nejen) pes. Ve skutečném životě by se tam hrnul asi jen málokdo, ale ve filmovém provedení dánského režiséra se jedná o výlet úchylně přitažlivý, morbidně zábavný a buransky podmanivý. Těch sto pět minut uteklo jak voda.
Černým humorem okořeněné drama střetu uzavřeného světa zapadlého venkova a jeho nového obyvatele.
8 / 10
Vydáno: 2008
Stopáž: 105 min.
Frygtelig lykkelig
[Dánsko 2008]
Režie: Henrik Ruben Genz
Scénář: Henrik Ruben Genz, Dunja Gry Jensen
Námět: Erling Jepsen
Kamera: Jørgen Johansson
Hrají: Kim Bodnia, Lars Brygmann, Lene Maria Christensen a další.
Premiéra v ČR: 2.10.2008
-bez slovního hodnocení-
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.